ANTOINE HENRI BECQUEREL

  Antoine Henri Becquerel, 15 Aralık 1852 tarihinde Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Akademisyen ve bilim insanlarından oluşan bir aileden geliyordu. Babası Alexander Edmond Becquerel, radyasyon ve fosforesans üzerine uzmandı....

 

Antoine Henri Becquerel, 15 Aralık 1852 tarihinde Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Akademisyen ve bilim insanlarından oluşan bir aileden geliyordu. Babası Alexander Edmond Becquerel, radyasyon ve fosforesans üzerine uzmandı. Büyük babası Antoine Cesar, metalleri cevherlerinden özütlemek için elektrolitik bir yöntem icat etmişti. Becquerel de, Ecole Polytechnique’te üniversite yıllarında fizik ve kimya alanlarında atalarının ayak izini takip etti.

Becquerel, 1874’de Ponts-et-Chaussées hükümet departmanına katılarak hızla yükseldi. Doğal Tarih Müzesi’ne tayini çıktı. Becquerel, en nihayetinde bu akademik yolu izlemeye karar verdi. Okula döndü ve 1888’de doktora yaptı. 1892’de Paris Müzesi’nde Doğal Tarih Bölümü’ne uygulamalı fizik profesörü olarak atandı. Üç yıl sonra, mezun olduğu okulda- Ecole Polytechnic’te-  öğretmenliğe başladı.

Becquerel, ilk çalışmalarında ışık fosforesansı ve karasal manyetizma üzerine odaklandı. 1896’da, en büyük keşfini yaptı: radyoaktivite. Henri Poincaré ile yapılan ve X-ışınlarının keşfedilmesiyle ilgili bir tartışma sonrasında, Becquerel, doğal olarak oluşan bu kuvvetin varlığını ispatlayan bir deney tasarladı. İlk deneyleri başarılı olmasa da, laboratuvar çekmecelerinden birinde beklenmedik bir reaksiyon meydana geldiğinde, kazara doğal radyoaktivite bulgusuna ulaştı. Becquerel, 1903’te Pierre Curie ve Marie Curie ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

Becquerel, Avrupa bilim camiasının saygın bir üyesiydi. 1889’da Academie des Sciences de France’ın bir üyesi seçildi ve örgütün Yaşam Sekreteri olarak görev yaptı. Ayrıca diğer akademik toplumlar arasında Accademia dei Lincei ve Berlin Kraliyet Akademisi’ne de aitti. 1900’de Fransız Lejyonuvarı subayı olarak seçildi.

Antoine Henri Becquerel 25 Ağustos 1908’de Brittany, Le Croisic’de öldü. Onu yanık ve yaralı bırakan ve üzerinde çalıştığı radyoaktif materyaller de ölümüne neden olmuş olabilir.

Becquerel, iki kez evlendi. 1874’de Lucie Zoé Marie Jamin ile evlendi. İlk eşi 1878’de oğlu Jean’i doğurduktan kısa bir süre sonra öldü. Jean, aile geleneğini sürdürerek fizikçi oldu. 1890’da, Becquerel, Louise Désirée Lorieux ile evlendi.

 

Referans: Henri Becquerel. (2017). Biography.com. Retrieved from https://www.biography.com/people/henri-becquerel-40055

Ana Görsel Kaynak: http://www.thefamouspeople.com/profiles/antoine-henri-becquerel-3838.php

Resimler İçin Kaynaklar

Kategori
Bilim İnsanlarıBÜLTEN

Altındağ Gazi Anadolu Lisesi’nden 2014 yılında okul birinciliğiyle mezun olan Pelin, Şu anda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi ve gelecekte kariyerini fizik alanında devam ettirmeyi planlıyor.
Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
Nis
28
Cts
2018
all-day YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Ener... @ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümü
YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Ener... @ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümü
Nis 28 – Nis 29 all-day
YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Enerji Fiziği Çalıştayı @ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümü | İstanbul | Türkiye
Bu yıl 5. Kez düzenlenecek olan YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Enerji Fiziği Çalıştayı 28-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümünde gerçekleştirilecektir. Çalıştaya katılmak isteyenlerin http://www.yefist.org/ web sitesinde yer alan formu doldurmaları gerekiyor.
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar