Evrendeki En Yuvarlak Nesne Bulundu

Dış uzayda vakumda  yer alan küresel bir yıldız hayal edin. Almanya’da bulunan Max Planck Enstitüsü’nün Güneş sistemi  araştırmaları birimi (MPS) ve Göttingen  Üniversitesi araştırmacıları , bunun artık sadece bir...

Dış uzayda vakumda  yer alan küresel bir yıldız hayal edin. Almanya’da bulunan Max Planck Enstitüsü’nün Güneş sistemi  araştırmaları birimi (MPS) ve Göttingen  Üniversitesi araştırmacıları , bunun artık sadece bir hipotez olmadığını ortaya koydular.

Çoğu yıldız tam olarak mükemmel küre değildirler.  Şekillerini dönme hızından belirleyebiliyoruz :  daha hızlı olmaları , daha basık oldukları anlamına gelir. Fakat, yıldızlar bizlere birer nokta şeklinde göründüğünden , şekillerini tespit etmek daha zor hale geliyor.

Şimdi, MPS’de bulunan  Laurent Gizon  liderliğindeki bir araştırma grubu ,  bir yıldızın basıklığını şimdiye kadar görülmemiş bir kesinlikle ölçtü.  Gizon ve iş arkadaşları bu araştırma için astro-sizmoloji  veya yıldızların salınımı olarak bilinen metodu kullandılar. Bu metodu Dünya’dan 5000 ışık yılı uzakta bulunan  ve  yavaş donen Kepler 11145123 yıldızı üzerinde uyguladılar. Aldıkları sonuçlara göre : ekvatoral ve kutupsal yarıçapları arasında sadece 3 km fark var. Bu mesafe Güneş’in ortalama yarıçapı olan 1.5 milyon km’ye kıyasla çok küçük bir rakam.

Kepler 11145123,  her 27 günde bir tam dönme gerçekleştiren Güneş’in üçte biri açışal hızla dönmektedir. Ayrıca, Kepler 11145123 sadece sinüzoidal salınımlar gerçekleştirmedir. Bu demek oluyor ki , periyodik genişleme ve büzülmeleri luminosity (parlaklık)  yardımıyla ölçülebilir.

NASA’nin Kepler uzay aracı bu salınımları 4 yıldan daha fazla bir süre boyunca gözlemledi ve elde ettiği sonuçlar yarıçapında ihmal edilebilir farklıklar olduğunu ortaya koydu. Gizon , “Bu Kepler 11145123 ‘ i evrende şimdiye kadar ölçülmüş en yuvarlak nesne yapıyor. ”, dedi. Kepler 11145123 Güneş’ten bile daha yuvarlaktır.  Araştırma sonuçları Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak : http://physicsworld.com/cws/article/news/2016/nov/17/flash-physics-spider-inspires-structural-colour-the-roundest-star-quantum-simulator-is-very-fast#flash-two

Kategori
AstronomiBÜLTEN

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar