Arılar Bir Çiçeğin Elektrik Alanını Algılayabiliyor

Görünüşe göre , arılar çiçekleri sadece renkleri ve kokusundan algılamıyor, aynı zamanda onların elektrik alanlarını da algılayabiliyor. Bu tür alanlar toprakla ile hava arasındaki elektrik yükü farkından kaynaklanır ....

Görünüşe göre , arılar çiçekleri sadece renkleri ve kokusundan algılamıyor, aynı zamanda onların elektrik alanlarını da algılayabiliyor. Bu tür alanlar toprakla ile hava arasındaki elektrik yükü farkından kaynaklanır . Bu elektrik alanları , bitkinin şekli ve yerden ne kadar yüksekte olduğu gibi faktörlere bağlı olarak her bir tür için farklılık gösterir. Çiçekler bu alanları kullanarak polen taşıyıcı böcekleri kendilerine çekerler. Fakat, bilim insanları böceklerin bu alanları nasıl algıladıklarını şimdiye kadar bilmiyorlardı.

  Proceedings of the National Academy of Sciences  dergisinde bugün yayınlanan makaleye göre ; araştırmacılar bir lazer titreşim ölçer(arının saçlarını lazer ile işaretleyen küçük bir alet)  kullanarak ,bir arının saçının bir çiçeğin elektrik alanında nasıl davrandığını tespit ettiler. Buna göre ; arının saçı elektrik alanından dolayı hareket ediyor ve saça odaklanmış lazerin frekansını değiştiriyor. Arılar çiçeğin 10 cm yakınına geldiğinde , tıpkı bir balonun saçımızı çekmesi gibi arının saçı, çiçeğin elektrik alanı tarafından çekiliyor. Bu çekme arının çiçeği tespit etmesini sağlıyor. Bu tür ölçümler sadece 10 cm civarındaki mesafelerde yapılabiliyor , o yüzden büyük hayvanlarda bu tespit edilemiyor.

Kaynak:ScienceMag

Kategori
BilimtubeBiyolojitubeBÜLTENFiziktubeVideo

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar