Nanoparçacıklar Üzerine Etki Eden Bilinmeyen Kuvvetler Keşfedildi

New Mexico Üniversitesinden bir fizikçi tarafından yayınlanan yeni bir bilimsel makale, malzeme dünyasında nano-boyutta parçacıklara etki eden bilinmeyen bir kuvvetin varlığına ışık tutuyor. Physical Review Letters’ da yayınlanan bu...

New Mexico Üniversitesinden bir fizikçi tarafından yayınlanan yeni bir bilimsel makale, malzeme dünyasında nano-boyutta parçacıklara etki eden bilinmeyen bir kuvvetin varlığına ışık tutuyor.

Physical Review Letters’ da yayınlanan bu keşif,  UNM Fizik ve Astronomi bölümünden Alejandro Manjavacas’in liderliğini yaptığı  uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapıldı.  Projedeki arastirmacilar arasında, Francisco Rodriguez-Fortuno (King’s College London, U.K), F.Javier Garcia de Abajo (The Institute of Photonic Sciences, Spain) ve Anatoly Zayats (King’s College London, U.K.) yer almaktadır.

Elde edilen bulgular, elektromanyetik dalgalardaki değişmelerden kaynaklanan ve sadece vakum içindeki nesneler arasında var olan ölçülebilir Casimir etkisi ile ilgilidir. Casimir etkisi nano fotonik ve kuantum teorisi ile ilgilidir.   Klasik fizik kullanılarak inceleme yapıldığında, vakum nesneler üzerinde herhangi bir kuvvet üretmez. Bununla birlikte, kuantum alan teorisi kullanılarak incelendiğinde, vakum nesneler üzerinde küçük fakat potansiyel olarak büyük bir kuvvet yaratan fotonlar ile doludur.

Manjavacas, “Bu çalışmalar önemlidir, çünkü bu tür kuvvetlerin her şeyi domine ettiği çok küçük boyutlara ve mesafelere ulaştığımız nano-teknolojiler geliştiriyoruz.  Casimir kuvvvetlerinin var olduğunu biliyoruz, bu yüzden yapmaya çalıştığımız şey, çok küçük parçacıklarda sahip oldukları genel etkiyi bulmaktır” dedi.

Manjavacas’ ın araştırması, düz bir yüzeye yakın dönen nanoparçacıklar tarafından etkisi gözlenen yanal Casimir kuvveti için analitik bir ifade geliştirerek Casimir etkisini genişletmektedir.

Bir yüzey üzerinde dönen küçük bir küre (nanoparçacık) hayal edin. Küre, onunla çarpışan fotonlardan dolayı yavaşlarken, bu dönme hareketi kürenin yanal yönde hareket etmesine de neden olur. Fiziksel dünyamızda, yanal hareket elde etmek için küre ile yüzey arasında sürtünmeye ihtiyaç vardır. Ancak, nano-dünya aynı kurallar kümesini takip etmemekte ve hareket oluşturmak için küre ile yüzey arasındaki temas ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Manjavas “Nanoparçacık aslında yüzeyden ayrılmış olmasına rağmen yüzey ile temas etmiş gibi yanal bir kuvvet hisseder” ve “Tuhaf bir reaksiyon fakat mühendisler için önemli bir etkiye sahip olduğunu kanıtlayabilen bir reaksiyon” dedi.

Keşif biraz belirsiz görünse de,  nano-teknoloji endüstrisinde çalışan araştırmacılar için son derece faydalıdır. Manjavacas, çalışmalarının bir parçası olarak, parçacık ile yüzey arasındaki mesafenin değiştirilerek kuvvet yönünün kontrol edilebildiğini  öğrendiklerini söylemekte  ve bu anlayışın sağlık, bilgisayar veya çeşitli alanlarda nano-ölçekli daha iyi nesneler geliştirilmesi için nano-teknik mühendislerine yardımcı olabileceğini aktarmaktadır.

Manjavacas için proje ve bu son yayın bilimsel kariyeri boyunca çalıştığı bu Casimir kuvvetleri üzerine yaptığı araştırmalarda ileri doğru atılmış başka bir adımdır. Manjavacas, 2013 yılında Complutense University of Madrid (UCM)’ den doktorasını aldıktan sonra, 2015 yılında UNM’ ye gelmeden önce Rice University’ de doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

Kaynak:

https://m.phys.org/news/2017-04-physicist-strange-nanoparticles.html

Kategori
BÜLTENFizikKatıhal FiziğiKuantum Fiziği

Fizik Akademisi’nin kurucularindan biri olan yazarımız, Çukurova Üniversitesi Fizik bölümü Katıhal Fiziği Anabilim dalında yüksek lisans derecesini 2017 yılında aldı . 2017 yılında Çukurova Üniversitesi Fizik bölümü Katıhal Fiziği Anabilim dalında doktora eğitimine başladı. 2014 yılından beri Malzeme Araştırma Grubu’nda araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Bir Tane Yorum Var
 • Nicola TESLA
  15 Mayıs 2017 at 7:47 pm
  Cevap Yaz

  Bu cahiller, cidden bunu yeni mi farkettiler. Yani teslanın esir üzerindeki çalışmaları bunu dolaylı yoldan zaten fazlasıyla açıklamaktadır…

 • Cevap Yaz

  *

  *

  ETKİNLİKLER
  Oca
  30
  Sal
  2018
  all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
  ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
  Oca 30 – Oca 31 all-day
  ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
  ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
  Nis
  24
  Sal
  2018
  all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
  8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
  Nis 24 – Nis 30 all-day
  8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
  24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
  TWİTTER


  ÜYE OL

  Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

  Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

  Bir şeyler yanlış gitti

  Benzer Yazılar