Fizikçiler İlk Kez Negatif Kütleli Bir Sıvı Elde Etti

Fizikçiler ileri doğru itildiğinde geriye doğru hızlanan , efektif kütlesi negatif olan bir sıvı elde etti. Efektif  kütle bir parçacığın uygulanan kuvvete tepki verirken ki sahip olduğu varsayılan kütlesidir....

Fizikçiler ileri doğru itildiğinde geriye doğru hızlanan , efektif kütlesi negatif olan bir sıvı elde etti. Efektif  kütle bir parçacığın uygulanan kuvvete tepki verirken ki sahip olduğu varsayılan kütlesidir.

Normalde bir nesne ileri doğru itildiğinde , uygulanan kuvvet yönünde hızlanır.  Bu ilişki Isaac Newton’un ikinci yasası ile açıklanmaktadır.

Fakat, teorik olarak madde tıpkı elektrik yükünde olduğu gibi negatif efektif kütleye sahip olabilir.  Bu olay Physical Review’de açıklanmaktadır.

Washington State Universitesi araştırmacılarından profesör Peter Engels ve grubu rubidyum atomlarını mutlak sıfır sıcaklığının çok az üstünde bir sıcaklığa kadar soğutarak Bose-Einstein yoğunlaşması olayını oluşturdular.

Bu durumda parçacıklar çok yavaş şekilde hareket ederler ve kuantum mekaniğinde tasvir edildiği gibi bir dalga gibi davranırlar.

Aynı zamanda senkronize bir şekilde beraber hareket ederek, aktığında hiç enerji kaybetmeyen süper sıvı haline gelirler.

Araştırmacılar negatif kütle koşullarını elde etmek için, lazerler yardımıyla rubidyum atomlarını tuzaklayarak onları ileri-geri hareket ettirebildiler ve spinlerini değiştirdiler.

Atomlar lazer tuzağından kurtulduğunda , bazıları negatif kütle özelliği gösterdiler.

Negatif kütle durumunda bir nesneyi ileri doğru ittiğinizde geri doğru hızlanır. Rubidyum atomları tıpkı görünmez bir duvara çarpmış gibi hareket ederler.

Araştırmacılar bu tekniğin negatif kütle durumunu daha iyi anlamak için kullanılabileceğini söyledi.

Bu teknik araştırmacılara ayrıca negatif kütle ile  karadelikler, nötron yıldızları ve kara enerji gibi  durumlar arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için kullanılabilir.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/news/science-environment-39642992

Kategori
BÜLTENFizikKatıhal FiziğiKuantum Fiziği

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

3 Yorum
 • hesap
  1 Mayıs 2017 at 11:02 am
  Cevap Yaz

  “A negative effective mass can be realized in quantum systems by engineering the dispersion relation.”

  Bu yazıyı yazan fizik doktorası yapan sevgili arkadaş oturup zahmet edip, makaleyi veya en azından özetini okudu mu?
  “Negative mass” ile “negative effective mass” arasında dağlar kadar fark var…

  Yazarın aşağıdaki cümlesi kocaman bir facia… Negatif kütle ile pozitif kütle birbirini çekiyor mu, itiyor mu?
  Dünya daki bütün kütleler pozitif olduklarına göre birbirlerini nasıl çekiyorlar?

  “Fakat, teorik olarak madde tıpkı elektrik yükünde olduğu gibi negatif kütleye sahip olabilir. Bu olay Physical Review’de açıklanmaktadır.”

  • Hamza Atac
   1 Mayıs 2017 at 8:12 pm
   Cevap Yaz

   yorumunuz icin tesekkur ederiz ! Dediginiz gibi efektif kutle olmasi gerekiyordu ve gerekli degisikligi yaptik sagolun

 • hesap
  1 Mayıs 2017 at 8:59 pm
  Cevap Yaz

  “Fakat, teorik olarak madde tıpkı elektrik yükünde olduğu gibi negatif kütleye sahip olabilir. Bu olay Physical Review’de açıklanmaktadır.”

  Kanımca, bu cümleyi de aynı şekilde değiştirmeniz gerekiyor.

 • Cevap Yaz

  *

  *

  ETKİNLİKLER
  Oca
  30
  Sal
  2018
  all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
  ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
  Oca 30 – Oca 31 all-day
  ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
  ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
  Nis
  24
  Sal
  2018
  all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
  8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
  Nis 24 – Nis 30 all-day
  8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
  24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
  TWİTTER


  ÜYE OL

  Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

  Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

  Bir şeyler yanlış gitti

  Benzer Yazılar