Manyetizmanın Kısa Tarihi

Günlük hayatımızda kullandığımız bütün elektronik cihazların temel çalışma prensiplerinden biri olan manyetizmanın ilk keşfi , MÖ. 2000’ li yılların Antik Yunanına dayanır. Antik Yunanın “Magnesia(günümüz adıyla Manisa)” bölgesinde bazı...

Günlük hayatımızda kullandığımız bütün elektronik cihazların temel çalışma prensiplerinden biri olan manyetizmanın ilk keşfi , MÖ. 2000’ li yılların Antik Yunanına dayanır. Antik Yunanın “Magnesia(günümüz adıyla Manisa)” bölgesinde bazı kaya parçalarının metalleri çektiği gözlendi. Bu kaya parçalarına daha sonradan “Magnetit(Mıknatıs-Fe3O4)” adı verildi. Mıknatıs ilk olarak pusula yapımında kullanıldı. Bu denizcilere yön bulma konusunda büyük katkı sağladı. MÖ. 1100’ lere gelindiğinde ise Çinli denizciler mıknatısı kullanıyorlardı.

Manyetizma olgusu üzerine ilk bilimsel çalışma William Gilbert(1544-1600) tarafından yapıldı. 1600 yılında “De Magnet” adlı bir kitapta manyetizma üzerine çalışmalarını yayınladı. Gilbert çalışmaları sonucunda dünyanın bir mıknatıs olduğunu ve pusulanın ibresinin dünyanın manyetik kutbunu gösterdiğini söyledi.

1820 yılına kadar manyetizma ile elektrik arasındaki ilişki anlaşılamamıştı. 1820 yılında Oersted(1775-1851) yaptığı çalışmalar sonucunda “eğer pusula iğnesinin yakınındaki bir telden akım geçerse pusula iğnesi sapar ve eğer bir telin içinden akım geçerse tel çevresinde bir alan oluşur” dedi ve elektrik akımının manyetik alan doğurduğunu buldu.

Yine aynı yıl Fransız Matematikçi ve Fizikçi Andre Marie Ampere(1775-1836) içinden akım geçen iki telin birbirlerine kuvvet etki ettirdiğini gözlemledi. Tellerden geçen akımlar aynı yönlü iken teller birbirini çekiyor zıt yönlü iken birbirlerini itiyorlardı. Ampere manyetik alan ile alanı doğuran akım arasındaki bu ilginç ilişkiyi matematiksel olarak açıkladı.

19.yüzyılın en büyük bilim adamlarından bir olan İngiliz Kimyacı ve Fizikçi Faraday(1791-1867) değişen elektrik alanın manyetik alan indüklediğini gözlemledi ve bu sonucu formülize ederek bilim tarihine adını yazdırdı. Faraday elektrolizin temel ilkelerini belirledi. Klor gazını sıvılaştırmayı başardı. Ayrıca elektrik motorunu icat etti.

İskoç Teorik Fizikçi ve Matematikçi James Clerk Maxwell(1831-1879) elektrik ile manyetizmayı birleştirerek Elektromanyetizma kuramını oluşturdu. Maxwell çalışmaları sonucunda elektrik ile manyetizmanın birbiriyle aynı şey olduğunu söyleyerek kendisine ait olan Maxwell deklemleriyle bunu ıspatladı ve elektromanyetizma fizik bilimindeki en önemli gelişmelerden biri olarak yer edindi.

Kaynaklar:
http://www.rare-earth-magnets.com/history-of-magnetism-and-electricity/
http://hepsibilgi.net/manyetizma-nedir-ve-tarihi/
http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/manyetik_kalkan/manyetik2.asp
https://tr.wikipedia.org/wiki/Michael_Faraday
https://tr.wikipedia.org/wiki/James_Clerk_Maxwell
https://tr.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_%C3%98rsted
https://tr.wikipedia.org/wiki/Andre_Marie_Ampere

Kategori
Manyetizma

Fizik Akademisi’nin kurucularindan biri olan yazarımız, Çukurova Üniversitesi Fizik bölümü Katıhal Fiziği Anabilim dalında yüksek lisans derecesini 2017 yılında aldı . 2017 yılında Çukurova Üniversitesi Fizik bölümü Katıhal Fiziği Anabilim dalında doktora eğitimine başladı. 2014 yılından beri Malzeme Araştırma Grubu’nda araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar

 • Maxwell Denklemleri

  Maxwell denklemleri elektrik ve manyetizmanın temellerini sizlere en kısa ve en mükemmel şekilde anlatıyor. Bu denklemlerden yola çıkarak elektrik ve manyetizmadaki bir çok denklemi türetebilirsiniz. Bu temel denklemler daha...
 • Manyetik Malzemelerin Sınıflandırılması

  Manyetizmanın kökeni elektronların yörüngesel hareketleri, spin hareketleri ve elektronların birbirleri ile nasıl etkileştiklerine dayanır. Farklı manyetizma tiplerini göstermenin en iyi yolu malzemelerin manyetik alana karşı nasıl tepki gösterdiğini tanımlamaktır....
 • Manyetizmanın Temelleri

  Tanımlar ve Birimler Birkaç tanım ile başlayalım. Üç tane manyetik vektör vardır. Bunlar; H Manyetik Alan M Manyetizasyon (Mıknatıslılık) B Manyetik İndüksiyon Birimler üzerine literatürde bir kaç karışıklık vardır....
 • Manyetik alan nedir?

  Manyetik alan nedir? Basit bir şekilde söylemek gerekirse, manyetik alan, mıknatısı çevreleyen bir bölgedir. Mıknatıslar, demiri çeken bir özelliğe sahip magnetit (ya da mıknatıstaşı) denilen madenden yapılmıştır. Bilim insanları,...