Erwin Schrödinger

Erwin Schrödinger, 12 Ağustos 1887 yılında Viyana’da doğdu.  Babasi Rudolf Schrödinger, Technical College of Vienna’daki kimya profesörü   Alexander Bauer’ ın kızı ile evlendi. Erwin’in babası kuşaklar boyunca Viyana’da yaşayan...

Erwin Schrödinger, 12 Ağustos 1887 yılında Viyana’da doğdu.  Babasi Rudolf Schrödinger, Technical College of Vienna’daki kimya profesörü   Alexander Bauer’ ın kızı ile evlendi.

Erwin’in babası kuşaklar boyunca Viyana’da yaşayan bir Bavarian aileden geliyordu.  Babası farklı alanlarda eğitim almış kültürlü bir insandı. Rudolf kimya alanında eğitimini tamamladıktan sonra , uzun yıllar  İtalyan ressamlığı hakkında çalışmalar yaptı. Daha sonra ise , botanik alanında çalışmalar  yaparak , bu alanda bir çok  makaleler yazdı.

Erwin 11 yaşına kadar evde özel dersler aldı , ve daha sonra Viyana Jimnastik Akademisi’ne katıldı. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra ,eğitimini fizik üzerine yoğunlaştıracağı ve  başka bir genç fizikçi  Fritz Hasenöhrl’den çok etkileneceği Viyana Üniversitesi’ne başladı. Erwin buradan 1910 yılında doktora derecesi aldı. Mezun olduktan sonra, bir enstitü için asistanlık görevi yaptı , ancak 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı nedeniyle İtalya’da bulunan Avusturya-Macaristan  ordusuna  katılmak zorunda kaldı.

Schrödinger sivil hayata döndükten sonra, 1920 yılında Annemarie Bertel ile evlendi. 1921 yılında , Zürih Üniversitesi’nde çalışmaya başlamadan önce , Stuttgart , Jena ve Brelau Üniversiteleri’nde görev aldı.

Erwin Schrödinger ‘in Zürih Üniversitesi’nde geçirdiği 6 yıl ,fizik kariyerindeki en önemli periyotlardan birisidir. Erwin burada teorik fizik araştırmaları yaparken ,1925 yılında  başka bir fizikçi Louis de Broglie’nin çalışmalarına rastladı. De Broglie 1924 yılında dalga mekaniği teorisini ortaya koymuştu. Bu Schrödinger’e , atom içeresindeki elektronun bir dalga şeklinde hareket edebileceği fikrini verdi. Bir sonraki yıl , bir devrim niteliğindeki makalede, Schrödinger dalga denklemini  ortaya koydu.

Niels Bohr ‘un atom modeli ve de Broglie’nin teorisini takip ederek , elektronların hareketini parçacık karakterine zıt bir şekilde dalga mekaniği ile açıkladı. Bu hesaplamalar bilim insanlarınca kabul olarak , binlerce makalede kullanılacak ve kuantum teorisinde önemli bir mihenk taşı olacaktı. Çoğu teorik fizikçi 20’li yaslarda önemli buluşlar yaparken, Schrödinger bu buluşu yaptığında 30 ‘lu yaşların sonundaydı.

Schrödinger 1927 yılında  Zürih Üniversitesi’nden ayrılarak , Albert Einstein ile tanışacağı Berlin Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Burada , Adolf Hitler’in Nazi Partisi göreve başlayıp Yahudi aileleri öldürmeye başladığı 1933 yılına kadar çalıştı.  1933 yılında İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’ne katıldıktan kısa bir zaman sonra Nobel Fizik Ödülünü kazandığını öğrendi. Schrödinger, ödülü başka bir kuantum teori fizikçisi  Paul A.M. Dirac ile birlikte kazandı.

Schrödinger , Oxford’da geçirdiği 3 yıldan sonra , bir çok ülkeyi dolaştı ve buralarda çalışma imkânı buldu. 1939 yılında, İrlanda başbakanı tarafından ülkeye davet edildi ve Dublin’de bulunan  Institute for Advanced Studies’te  (İleri Araştırmalar Enstitüsü ) çalışması istendi. Erwin  1956 yılına kadar Dublin’de kaldı . !956 yılında Viyana’ya dönerek, kariyerini  burada devam ettirdi.

Schrödinger hayati boyunca 3 kitap yazdı : What Is Life ?(Hayat Nedir?)(1944), Nature and the Greeks(Doğa ve Yunanlılar) (1954),My View of the World( Dünya’ya Bakışım ) (1961)

Schrödinger 4 Ocak 1961 yılında Viyana’da öldü.

Kaynaklar :

Kategori
Bilim İnsanlarıBÜLTEN

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar