Fizikçiler Parçacıkları Işık Hızının %99.99 ‘na Kadar Nasıl Hızlandırıyorlar ?

Şimdiye kadar, Higgs bozonunu bulan  Büyük Hadron Çarpıştırıcısından dolayı parçacık hızlandırıcıları ile aşina olmanız gerekir. Fakat , LHC dünya üzerinde bulunan tek parçacık hızlandırıcı değildir. Yer yüzünde bir çok...

Şimdiye kadar, Higgs bozonunu bulan  Büyük Hadron Çarpıştırıcısından dolayı parçacık hızlandırıcıları ile aşina olmanız gerekir.

Fakat , LHC dünya üzerinde bulunan tek parçacık hızlandırıcı değildir. Yer yüzünde bir çok farklı alanda kullanılan 30,000 ‘den fazla parçacık hızlandırıcı vardır.

Bu parçacık hızlandırıcılarından bazıları tıpkı LHC’de olduğu gibi , parçacıkları ışık hızına yakın hızlara hızlandırıp onları birbiriyle çarpıştırarak, evrenin  temel yapı taşlarını araştırırlar. Diğerleri ise süt kutuları ve patates cipsi kutularını kapatmak ve kanser tedavisi gibi görevlerde  kullanılır.

New York’ta bulunan Brookhaven Ulusal Laboratuvarı dünyadaki en gelişmiş parçacık hızlandırıcılarından birisine ev sahipliği yapıyor : Sinkrotron Işık Kaynağı II (NSLS II).

NSLS II   daha iyi ilaç tedavisi geliştirmek  , daha iyi bilgisayar çipleri yapmak , vücudunuzdaki molekülerden topraktaki molekülere  kadar her şeyi analiz etmek gibi bir çok alanda bilim insanlarının bilimsel araştırmalar yapmasına olanak sağlayacak.

Bilim insanları parçacıkları bu kadar büyük hızlara hızlandırdıklarında ,bir çok farklı deney yapmak için parçacıkları kontrol altında olacak şekilde  enerji kaybetmeye zorlarlar.

 Peki ama, bilim insanları parçacıkları nasıl oluyor da ışık hızının % 99.99 ‘na kadar hızlandırabiliyorlar ?

İlk olarak, elektron tabancası elektron demetini oluşturur ve onları lineer hızlandırıcıya(Linac) enjekte eder.

Lineer hızlandırıcı içerisinde , elektro mıknatıslar ve mikro dalga  frekansındaki alanlar  elektronları hızlandırmak için kullanılır. Elektronlar başka parçacıklarla çarpışıp yavaşlamaması için vakum içerisinde  tutulur.

Daha sonra, elektronlar hızlandırıcı halka içerisine gönderilir ve burada tekrar manyetik alan ve radyo frekansı alanı parçacıkları yaklaşık olarak Işık hızının yüzde 99.99’na kadar hızlandırılır.

Parçacıklar bu aşamadan sonra, muhafaza etme halkası diye bilinen  başka bir halka içerisine gönderilir. Burada elektronlar farklı mıknatıs çeşitleri ile yönlendirilirler. Bu mıknatıslardan bazıları elektron demetini  büker , bazıları odaklama görevini üstlenir , diğerleri ise elektron demetini halka içerisinde muhafaza eder. İstenilen hızlara ulaşıldıktan sonra parçacıklar deney odalarına gönderilir ve burada yapılacak deneye göre hedef malzeme veya parçacıklarla çarpıştırılır.

Kaynak : ScienceAlert

Kategori
BÜLTENDeneyFizikParçacık Fiziği

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar