Mars Yüzeyine Düşen Avrupa’nın Mars Uzay Aracı Schiaparelli’nin Yeri Tespit Edildi

The Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) isimli Amerikan uydusu  Avrupa’nın Mars Uzay Aracı Schiaparelli’nin ineceği bölgede büyük bir kara leke tespit etti. Bu leke yüksek hızlı bir cismin çarpışması sonucu...

The Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) isimli Amerikan uydusu  Avrupa’nın Mars Uzay Aracı Schiaparelli’nin ineceği bölgede büyük bir kara leke tespit etti. Bu leke yüksek hızlı bir cismin çarpışması sonucu oluşabilecek bir çukur ile uyuşuyor.

Schiaparelli’nin geçen hafta Mars yüzeyine inmesi bekleniyordu, ancak iniş gerçekleşmeden uzay aracı ile iletişim kopukluğu yaşandı. Bunun üzerine aracın Mars yüzeyine çarptığı ve sonucunda parçalandığı düşünülüyordu.

İletişim kopukluğu yaşanmadan önce uzay aracından alınan veriler iniş sisteminin  düzgün çalışmadığını işaret ediyor.

Aracın paraşütü çok erken açılmış ve aracı yavaşlatması gereken roketler yârim dakika çalışması gerekirken, sadece bir kaç saniye çalışmış gibi görünüyor.

MRO’dan alınan resim düşük çözünürlüklü olduğundan  kesin bilgi içermiyor. Ancak, içeriği ikna edici görünüyor. Kaba olarak 15 m’ye 40 m büyüklüğünde olan leke  , tahminen çarpma sonucu fırlayana kaya ve tozdan oluşuyor. Ayrıca,  Schiaparelli’nin inmesi gereken yerden 5.5 km uzakta bir bölgede yer alıyor.

İşin ilginç yanı , bu lekeden 1 km uzaklıkta beyaz bir leke bulunuyor. Bu lekenin Schiaparelli’nin 15 m genişliğinde olan paraşütü olduğu düşünülüyor.

Bu lekelerin hiç biri daha önce çekilen resimlerde yer almıyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ,MRO’nun operatörü ve NASA bu resimlerin Schiaparelli’nin Mars yüzeyi ile temas ettiği bölgeyi işaret ettiğinden emin görünüyor.

ESA mühendisleri aracın farklı fazlarda gönderdiği verileri tekrar inceleyerek, iniş takımlarının neden çalışmadığını öğrenmek istiyorlar.  Ayrıca, Schiaparelli’nin tam olarak ne zaman serbest düşmeye başladığını ortaya koymak istiyorlar.

Gelecek hafta MRO’dan alınacak yüksek çözünürlüklü resimler  bu lekeler hakkında daha detaylı bilgiler verecek.  MRO genelde cisimleri yüzeyde 30 cm ‘ye  60 cm boyutlara kadar ayırt edebiliyor.

Schiaparelli ESA ve Rusya tarafından , Mars yüzeyindeki muhtemel yaşam belirtilerini araştırmak için  geliştirildi.

Bu 600 kg’lık araç,  ESA’ya 2021 ‘de Mars’a göndereceği uzay aracından önce deneyim kazandıracaktı.

ESA direktörü Jan Woerner bu aracın görevini yüzde 80 tamamlası yüzünden başarılı olduğunu düşünüyor. Son saniyelerde  gerçekleşen arızanın başarıyı gölgelemeyeceğini düşünüyor.

2021 yılında gönderilecek araçta da Schiaparelli’nin kullandığı algoritma ve sistemlerin benzerleri kullanılacak.

_91951460_mars_landing_map_17102016_624

Kaynak : http://www.bbc.com/news/science-environment-37731671

Kategori
AstronomiBÜLTEN

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.
Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER

There are no upcoming events.

TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar

 • Kara Cisim Işıması

  Bütün nesneler mutlak sıfır sıcaklığının (0 K, -273.15 °C) üzerinde elektromanyetik radyasyon formunda enerji yayınlar. Bir “kara cisim” üzerine düşen tüm radyasyonu soğuran, hiçbir şekilde yansımanın ya da iletimin...
 • Temel Araştırmalar Geleceği Nasıl Şekillendiriyor

  Bilim insanları 2016’da kütle-çekimi dalgalarının keşfini duyurduklarında , bütün dünyada yankı uyandırdı. Bu uzay-zamanda göze görünmeyen dalgaların var olduğunu sonunda onaylamıştı. Bu durum temel araştırma yapan bilim insanları için...
 • Fincandaki Fırtına – Gündelik Hayattan Fizik Dersleri

  Evren akıl almaz gizemlerle dolu. Peki bu sır perdesini aralamak için ekmek kızartıcınızın içine bakmak aklınıza gelmiş miydi? Fincandaki Fırtına gündelik hayatlarımızda karşımıza çıkan ufak tefek şeyleri, içinde yaşadığımız...
 • ANTOINE HENRI BECQUEREL

    Antoine Henri Becquerel, 15 Aralık 1852 tarihinde Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Akademisyen ve bilim insanlarından oluşan bir aileden geliyordu. Babası Alexander Edmond Becquerel, radyasyon ve fosforesans üzerine uzmandı....