Karşı-Maddenin Işık Spektrumu İlk Kez Gözlemlendi

Daha önce karşı madde nasıl görünür diye merak ettiniz mi? Daha fazla merak etmenize gerek yok. Bilim insanları anlık görüntüsünü ışık biçiminde gözlemlemeyi başardı ve normal maddeye benzediği ortaya...

Daha önce karşı madde nasıl görünür diye merak ettiniz mi? Daha fazla merak etmenize gerek yok. Bilim insanları anlık görüntüsünü ışık biçiminde gözlemlemeyi başardı ve normal maddeye benzediği ortaya çıktı.

Araştırma CERN ‘de bulunan ve amacı normal madde ve karşı madde arasındaki farkları ortaya koymak olan ALPHA deneyinde yapıldı .  Araştırma sonuçları Nature dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları bu deneyde hidrojenin karşı maddesi olan anti-hidrojeni bir lazer yardımıyla ölçtüler.  Karşı maddeyi  doğası gereği çok kısa zaman içerisinde yok olduğu için,  araştırmak oldukça zor bir iştir. Bunu gerçekleştirebilmek için manyetik bir tuzak kullanıldı.

Bir lazer yardımıyla bir anti-hidrojende geçişleri gözlemlemek ve bunu hidrojenle kıyaslayarak aynı fizik kurallarına uyup uymadıklarını ortaya koymak  , karşı madde çalışmalarında en önemli hedeflerden birisidir.

CERN’den alınan bilgiye göre; bu deney normal madde ve karşı maddenin ışık spektrumunu ilk kez ortaya çıkardı.  İlginç olarak, Standart Model’e göre hidrojen ve anti-hidrojen aynı ışık spektrumuna sahiptir. Aralarındaki tek fark;  hidrojen bir elektron ve bir protondan oluşurken, anti-hidrojen bir pozitron ve bir protondan oluşur.

Bilim insanları anti-hidrojen oluşturmak için 90,000 anti-protondan oluşan bir plazmayı pozitronlarla karıştırarak , her denemede 25,000 anti-hidrojen atomu ürettiler. Bunlardan 14 tanesi deneyde tuzaklanabildi . Tuzaklanan atomların üzerine belli bir frekanstaki lazer ışın demeti gönderilerek, ışın demeti ve anti-hidrojen arasındaki etkileşim ölçülebildi.

Yüklü parçacıklar oldukları için anti-proton ve pozitronları tuzaklamak veya hareket ettirmek kolay, ancak her ikisini bir araya getirdiğinizde oluşan nötr anti-hidrojeni tuzaklamak çok daha zor bir mesele. Bilim insanları bunun için , anti-hidrojenin biraz manyetik olduğuna dayanan özel bir manyetik tuzak dizayn ettiler.

Bilim insanları şimdi karşı madde ile ilgili daha hassas ölçümler yaparak, evrenin en büyük gizemlerinden birisi olan, Big Bang ‘de aynı miktarda üretildikleri düşünülmesine rağmen, evrende neden normal maddenin karşı maddeden çok daha fazla miktarda var olduğu problemini çözmek istiyorlar.

 

Kaynak : http://www.iflscience.com/physics/light-spectrum-of-antimatter-observed-for-the-first-time/

Kategori
BÜLTENDeneyFizikParçacık Fiziği

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.
Bir Tane Yorum Var
 • fikret önder
  10 Nisan 2017 at 2:48 am
  Cevap Yaz

  Evren bir simetri kırılmasıyla oluşmuş ise madde ve anti madde miktarı eşit miktarda olması gerekmez mi? Neden madde, anti maddeye galip gelecek şekilde bütün anti maddeyi yok etsin? Madde ve anti maddenin farklı yönlere gitmediğine dair kanıt var mı yada gök adaların bazlıları tamamen anti maddeden oluşmuş olmaz mı? eger öyle olsaydı astrofizikçiler aradaki farkı anlayabilirler miydi?

 • Cevap Yaz

  *

  *

  ETKİNLİKLER

  There are no upcoming events.

  TWİTTER


  ÜYE OL

  Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

  Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

  Bir şeyler yanlış gitti

  Benzer Yazılar

  • Kara Cisim Işıması

   Bütün nesneler mutlak sıfır sıcaklığının (0 K, -273.15 °C) üzerinde elektromanyetik radyasyon formunda enerji yayınlar. Bir “kara cisim” üzerine düşen tüm radyasyonu soğuran, hiçbir şekilde yansımanın ya da iletimin...
  • Temel Araştırmalar Geleceği Nasıl Şekillendiriyor

   Bilim insanları 2016’da kütle-çekimi dalgalarının keşfini duyurduklarında , bütün dünyada yankı uyandırdı. Bu uzay-zamanda göze görünmeyen dalgaların var olduğunu sonunda onaylamıştı. Bu durum temel araştırma yapan bilim insanları için...
  • Fincandaki Fırtına – Gündelik Hayattan Fizik Dersleri

   Evren akıl almaz gizemlerle dolu. Peki bu sır perdesini aralamak için ekmek kızartıcınızın içine bakmak aklınıza gelmiş miydi? Fincandaki Fırtına gündelik hayatlarımızda karşımıza çıkan ufak tefek şeyleri, içinde yaşadığımız...
  • ANTOINE HENRI BECQUEREL

     Antoine Henri Becquerel, 15 Aralık 1852 tarihinde Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Akademisyen ve bilim insanlarından oluşan bir aileden geliyordu. Babası Alexander Edmond Becquerel, radyasyon ve fosforesans üzerine uzmandı....