Bilinmeyen Bir Bölgenin Samanyolu Galaksisini Büyük Hızlarda Hareket Ettirdiği Ortaya Çıktı

Hissetmeyebilirsiniz fakat, gezegenimiz Güneş etrafında kabaca saatte 100,000 km/saat hızla dönmektedir. Şimdi  de bir şeylerin Samanyolu galaksisini evrenin derinliklerine doğru 2 milyon km/saat hızla hareket ettirdiği ortaya çıktı. Yeni...

Hissetmeyebilirsiniz fakat, gezegenimiz Güneş etrafında kabaca saatte 100,000 km/saat hızla dönmektedir. Şimdi  de bir şeylerin Samanyolu galaksisini evrenin derinliklerine doğru 2 milyon km/saat hızla hareket ettirdiği ortaya çıktı. Yeni yapılan bir araştırmada galaksimizi hareket ettiren şeyin ne olduğu ortaya konuldu.

Samanyolu galaksisinin 650 milyon ışık yılı uzağında bulunan ve Shapley Concentration olarak bilinen  yoğun bir süper galaksi  kümesi, galaksimizi kendisine doğru çekiyor. Şimdi  de bilim insanları samanyolu galaksisinin arkasında bulunan ve içerisinde neredeyse hiç galaksi bulunmayan bir bölgenin bizi inanılmaz derecede büyük bir kuvvet ile ittiğini ortaya koydu.

Hebrew Üniversitesi’nde çalışan  Kozmolog Yehuda Hoffman ve araştırma ekibi   yakınımızda bulunan galaksilerin 3 boyutlu bir haritasını oluşturdu.  Bu haritada Dipole Repeller (dipol iticisi) adını verdikleri gizemli bir ölü bölgenin var olduğunu ortaya koydular.

Aşağıdaki animasyonda görüldüğü gibi, samanyolu galaksisi kendisini çeken ve iten iki bölge arasında sıkışmış durumdadır. Düşük yoğunluklu Dipole Repeller samanyolunu kendisinden uzağa itmekte ve süper yoğun Shapley Concentration kendisine doğru çekmektedir.

Bilim insanları daha önce düşük yoğunluklu bir bölgenin galaksimizin arkasında olabileceğini ortaya koymuşlardı. Shapley Concentration  her ne kadar çok  büyük bir kütleye sahip olsa da , samanyolunun hızını açıklamakta yetersiz kalıyor. Shapley Concentration yaklaşık 1 milyar ışık yılı yâri çapına sahip olup , evrende bilinen en yoğun yerlerden birisidir.

Hoffman ve çalışma grubu Hubble uzay teleskobu ve başka gözlemevlerinden aldıkları 8,000’den fazla galaksinin ölçümlerini kullanarak galaksimizin etrafında nasıl yerleştiklerini ortaya koymayı başardılar.  Bu yaptıkları araştırma sonunda Dipole Repeller’in varlığına dair ipuçları yakaladılar.

Elde ettikleri kuvvet  haritası şu şekilde gözüküyor:

Kozmik mikrodalga arka plan ışımasından elde edilen veriye göre her iki kuvvet bizi eşit miktarda çekip itiyor.   Her iki bölgede samanyolu galaksisi ile aynı eksen üzerinde yer alıyor.

Bilim insanları yapılacak yeni araştırmalarla bu bölgenin gerçekten var olup olmadığını ispatlamaya çalışacaklar.

 

Araştırma Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

 

Kaynak : http://www.sciencealert.com/an-unexplained-void-is-pushing-the-milky-way-through-the-universe-at-2-million-km-h

Kategori
AstronomiBÜLTEN

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar