Pierre Curie 

Pierre Curie, 15 Mayıs 1859 tarihinde Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Bir doktor olan babası, ona, genç yaştan itibaren matematik ve fen alanlarında eğitim verdi. Sonra Curie, 1878’de diplomasını aldığı...

Pierre Curie, 15 Mayıs 1859 tarihinde Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Bir doktor olan babası, ona, genç yaştan itibaren matematik ve fen alanlarında eğitim verdi. Sonra Curie, 1878’de diplomasını aldığı Sorbonne’da bulunan Fen Bilimleri Fakültesine girdi. Okula devam edebilmesi için gerekli olan paranın eksikliğinden dolayı, kendi araştırmasına dönene kadar, laboratuvar eğitmeni olarak çalıştı. 1895’te lisans diplomasını aldı ve fizik profesörü olarak atandı. Aynı yıl, kendisi gibi bir bilim insanı olan Maria Sklodowska ile evlendi. Sklodowska, evlendikten sonra Marie Curie olarak anılmaya başlandı.

Pierre Curie’nin kariyeri boyunca iki temel bilim partneri vardı: Eşi Marie ve erkek kardeşi Jacques. Jacques ile beraber Curie, kristalografiyi araştırdılar. Bunun sonucunda Curie, piezoelektrik etkiyi keşfetti. Ayrıca, belirli bir maddenin manyetik özelliklerinin, spesifik bir sıcaklıkta -günümüzde bu noktaya Curie noktası denmektedir- değiştiğini gösterdi.

Curie eşi ile birlikte, radyoaktif maddeler hakkındaki çalışmasını yürüttü ve çift, radyum ve polonyum elementlerini izole etmek için yetersiz laboratuvar ekipmanı ve ağır eğitim programlarının getirdiği zorlukların üstesinden geldi. Curieler, nükleer fizik ve kimya alanlarında daha sonraki çalışmalarının temelini oluşturan radyumun yeni özelliklerini tanımlamaya devam etti.

Pierre ve Marie Curie, radyasyonla ilgili çalışmaları için 1903’te Nobel Fizik Ödülü’nün yarısıyla ödüllendirildi. Ödülün diğer yarısı ise, Curieler’in araştırmasını bilgilendiren çalışmasından dolayı Henri Becquerel’e verildi. The Curies, 1903’te Londra Kraliyet Cemiyeti Davy Madalyası’yla da ödüllendirildi. 1905’te Pierre Curie, Bilimler Akademisi’ne seçildi.

Pierre Curie, 19 Nisan 1906’da Paris’te bir kazada öldü. Curie, caddeyi geçerken ayaklarını kaybetti ve bir at arabası tekerleklerinin altına düşerek ölümcül bir kafatası kırığı yaşadı. Öldüğünde 46 yaşındaydı.

Curieler’in 2 kızı vardı, Irene ve Eve. Irene, bilim araştırmasında aile geleneğini devam ettirdi. Eşi Frederic Joliot ile beraber 1935 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü aldı. Eve Curie ise 1965’te Nobel Barış Ödülü’nü alan Amerikalı diplomat Henry Labouisse ile evlendi. Eve, annesinin ünlü ve ödüllü bir biyografisinin yazarıdır. New York’ta öldüğünde 102 yaşındaydı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Referans: Pierre Curie. (2017). Biography.com. Retrieved from https://www.biography.com/people/pierre-curie-39098

Ana Görsel Kaynak: https://encyclopaediaoftrivia.blogspot.com.tr/2014/08/

Resimler İçin Kaynakça

Kategori
Bilim İnsanlarıBÜLTEN

Altındağ Gazi Anadolu Lisesi’nden 2014 yılında okul birinciliğiyle mezun olan Pelin, Şu anda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi ve gelecekte kariyerini fizik alanında devam ettirmeyi planlıyor.
Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
Nis
28
Cts
2018
all-day YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Ener... @ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümü
YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Ener... @ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümü
Nis 28 – Nis 29 all-day
YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Enerji Fiziği Çalıştayı @ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümü | İstanbul | Türkiye
Bu yıl 5. Kez düzenlenecek olan YEFIST 2018 İstanbul Yüksek Enerji Fiziği Çalıştayı 28-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümünde gerçekleştirilecektir. Çalıştaya katılmak isteyenlerin http://www.yefist.org/ web sitesinde yer alan formu doldurmaları gerekiyor.
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar