Dünya’nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretmeye Başladı

Dünyanın en büyük Güneş enerjisi elektrik tesisi Ivanpah Güneş Enerjisi Santrali, elektrik üretmeye başladı. Bu tesiste, her biri 2.13 metre yükseklik ve 3.05 metre genişliğe sahip , bilgisayar ile...

Dünyanın en büyük Güneş enerjisi elektrik tesisi Ivanpah Güneş Enerjisi Santrali, elektrik üretmeye başladı. Bu tesiste, her biri 2.13 metre yükseklik ve 3.05 metre genişliğe sahip , bilgisayar ile kontrol edilen 300,00 ayna merkezde bulunan 137 metre yüksekliğindeki kuleye odaklanmışlardır. Kulede bulunan sistem sayesinde  ısı enerjisi kullanılarak su buharlaştırılır ve daha sonra  su buharı türbinleri sayesinde  elektrik üretilir.

BrightSource Energy , Google ve NRG Energy şirketlerinin  ortaklaşa sahip olduğu bu enerji santralini açmak için, şirketler büyük yasal sorunların üstesinden gelmek zorunda kaldı.

Ivanpah Güneş Enerjisi Santrali şu anda tam fonksiyonel olarak çalışıyor ve California’da bulunan müşterilerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor. Tesiste bulunan 3 tane 137 metrelik kule 392 megavat  enerji üretme kapasitesine sahiptir. Bu 140,000 evin elektrik ihtiyacını karşılamaya denk geliyor. Bu tesis sayesinde yılda 400,000 m³ CO2 ‘nin doğaya salınması engelleniyor. Bu 72,000 aracın trafikten çekilmesine denk  geliyor.

Bu dev tesis California yakınlarında 12.95 km² alan üzerine kuruldu. Tesis muhteşem görüntüsü ile görenleri hayran bırakıyor.

Kaynak : http://www.ewao.com/a/1-the-worlds-largest-solar-plant-started-creating-electricity/

 

Kategori
BÜLTENGaleriTeknoloji

Dr.Atac lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesinde aldı. Doktora derecesini 2017 yılında Temple Üniversitesinde, Coulomb Sum Rule adı verilen Deney üzerinde çalışarak elde etti. Şu an aynı üniversitede proton yarıçapı deneyi üzerine post-doktora yapmaktadır. Atac ayrıca Fizik Akademisi’nin kurucusudur.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar