Hendrik Antoon Lorentz

Hendrik Antoon Lorentz, 18 Temmuz 1853’te Hollanda’nın Arherm kentinde, kreş sahibi Gerrit Frederik Lorentz ve eşi nee Geertruida van Ginkel’in oğlu olarak dünyaya geldi. Dört yaşındayken annesi öldü ve...

Hendrik Antoon Lorentz, 18 Temmuz 1853’te Hollanda’nın Arherm kentinde, kreş sahibi Gerrit Frederik Lorentz ve eşi nee Geertruida van Ginkel’in oğlu olarak dünyaya geldi. Dört yaşındayken annesi öldü ve 1862’de babası Luberta Hupkes’le evlendi.

1866’da Arnhem’de ilk lise açıldığında, Hendrik Lorentz yetenekli bir öğrenci olarak 3. formda yer almaya hazırdı. 1870’te Leyden Üniversitesi’ne girdi. 1871 yılında matematik ve fizikten lisans diplomasını aldı. Mezun olduktan sonra 1872’de Arnherm’e dönerek bir gece okulu öğretmeni oldu. Bu sırada aynı zamanda ışığın yansıması ve kırılması üzerine doktora tezi hazırlıyordu. 1875’te 22 yaşındayken doktora diplomasını aldı ve sadece üç yıl sonra Leyden’da Teorik Fizik Başkanlığı görevine getirildi.

1912’den itibaren Haarlem’de Teyler’s Physical Cabinet’te idareci ve the “Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen’”de sekreter olarak görev yapmayı kabul ettiğinde, Leyden’da extraordinary profesör olarak hayatının geri kalanında ünlü Pazartesi sabahı derslerini vermeye devam etti.

Lorentz, bilimsel çalışmalarının başlangıcından beri James Clerk Maxwell’in elektrik ve ışık teorisini genişletmeyi görev olarak benimsedi. Zaten doktora tezinde, ışığın yansıma ve kırılma olgularını, o zamanlar oldukça yeni olan bu bakış açısıyla ele aldı.

Optik ve elektrik alanındaki temel çalışmaları, madde doğasının çağdaş kavramlarında devrim yaptı. 1878’de bir ortamdaki ışık hızı ile yoğunluğu ve bileşimi arasındaki ilişki üzerine bir makale yayınladı. Elde edilen formül, Danimarkalı fizikçi Lorenz tarafından hemen hemen eş zamanlı olarak önerildi, bu nedenle Lorenz-Lorentz formülü olarak bilinir hale geldi.

Lorentz ayrıca, hareket eden cisimlerin olgularının incelenmesine de katkıda bulundu. Işık sapması ve bununla bağlantılı olarak ortaya çıkan sorunlar konusu üzerine kapsamlı bir tezde, A.J. Fresnel’in tüm cisimlere kolayca nüfuz eden taşınamaz bir eter varlığının hipotezini takip etti. Bu varsayım, hareket eden cisimlerin elektriksel ve optik olgularının genel bir teorisinin temelini oluşturdu. Lorentz, elektron kavramını getirdiğinden beri; onun küçücük, elektrik yüklü parçacığının düşünülebilir maddedeki elektromanyetik olgu sırasında bir rol oynağı görüşü, moleküler teoriyi elektrik teorisine uygulamayı ve hareket eden, saydam cisimlerin içinden geçen ışık dalgalarının davranışını açıklamayı mümkün kıldı. Lorentz Dönüşümü (1904), yükler arasındaki elektromanyetik kuvvetlerin, hareketli cisimlerin boyutlarında bir miktar küçülme meydana getiren hareketlerinden dolayı hafif değişiklikler yapması gerçeğine dayanır. Bu, dünyanın etere göre izafi hareketinin belirgin yokluğunu yeterince açıklamakla kalmaz, aynı zamanda, Einstein’in görelilik teorisinin yolunu açar.

Lorentz’in, teorik fizikçiler tarafından, önceki kuşakların tamamlamadığı şeyleri tamamlayan ve kuantum teorisine dayanan yeni fikirlerin verimli bir şekilde hazırlanması için zemin hazırlayan, dünyanın yol gösterici ruhu olarak görüldüğü söylenebilir.

1919’da hidrolik mühendisliğinde tüm zamanların en büyük eserlerinden biri olan, Hollanda’daki Zuyderzee’nin ıslah edilmesi sırasında ve sonrasında beklenen deniz suyunun hareketlerini incelemek üzere Komite Başkanlığına getirildi. Sekiz yıllık öncü çalışmalarının sonucu olan teorik hesaplamaları, gerçek uygulamada en çarpıcı biçimde teyit edildi ve o zamandan beri hidrolik bilimi için kalıcı değer taşıdı.

Ölümüne kadar bütün Solvay Kongrelerinin başkanlığını yaptı ve 1923’te Milletler Cemiyeti’nin “Uluslararası Fikri İşbirliği Komitesi” üyeliğine seçildi. Dünyanın en seçkin bilim insanlarının sadece yedisinden oluşan bu komitede, 1925 yılında başkan oldu.

1881’de Lorentz, Aletta Catharina Kaiser ile evlendi. Bu evlilikten iki kızı ve bir oğlu oldu.

Lorentz, 4 Şubat 1928 tarihinde New York Harlem’de öldü.

 

Referans:

Hendrik A. Lorentz – Biographical. (2017). Nobelprize.org. Retrieved from https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1902/lorentz-bio.html

Ana Görsel Kaynak: https://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=92172637

Kategori
Bilim İnsanlarıBÜLTEN

Altındağ Gazi Anadolu Lisesi’nden 2014 yılında okul birinciliğiyle mezun olan Pelin, Şu anda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi ve gelecekte kariyerini fizik alanında devam ettirmeyi planlıyor.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

ETKİNLİKLER
Oca
30
Sal
2018
all-day ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevr... @ The President Hotel
Oca 30 – Oca 31 all-day
ICEP 2018: 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı @ The President Hotel | İstanbul | Türkiye
ICEP 2018 20. Uluslararası Çevre Fiziği Konferansı 30-31 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta akademik çalışmalar yürüten bir çok uluslararası araştırmacının bir araya gelmesi ve yaptıkları araştırmaları  paylaşmaları amaçlanmaktadır. Konferans hakkında daha fazla bilgiye ekte verilen web sitesinden ulaşılabilir.
Nis
24
Sal
2018
all-day 8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik v... @ Ölüdeniz Convention Center
Nis 24 – Nis 30 all-day
8. APMAS 2018 Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimlerindeki Uluslararası Gelişmeler Konferansı @ Ölüdeniz Convention Center | Ölüdeniz Belediyesi | Muğla | Türkiye
24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ölüdeniz’de gerçekleştirilecektir.  APMAS 2018’de uluslararası araştırmacı ve mühendislerin malzeme bilimleri ve uygulamalı fizik alanında yaptıklarım araştırma ve yenilikleri sunması beklenmektedir.  Daha fazla bilgiye ekte verilen konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz.  
TWİTTER


ÜYE OL

Sitemize Üye olarak yeni yazılarımızı emailinize günlük alabilirsiniz

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir şeyler yanlış gitti

Benzer Yazılar